Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 182 067 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Gdzie?

piątek, 24 stycznia 2014 9:26
Skocz do komentarzy

W Skarżysku-Kamiennie czy Skarżysku-Kamiennej? W Konstancinie-Jeziornie? Jadę do Gaju czy do Gaja? Mieszkamy przy ul. Zgoda czy Zgody? Odmiana nazw miejscowości i ulic sprawa nam sporo problemów.

 

Podziel się
oceń
52
5

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 12 września 2015 18:31

  Świetny blog!

  autor Slawomira

  blog: http://carsoman.com/author/percagorz

 • dodano: 12 września 2015 16:53

  Interesująca strona!

  autor Drogoslawa

  blog: http://www.whereislawyer.com/author/blicundig

 • dodano: 25 stycznia 2015 10:52

  Intrygujący blog!

  autor Ciechoslawa

  blog: http://tinyurl.com/k64u76t

 • dodano: 10 października 2014 8:05

  Interesujący blog!

  autor Cyrus

  blog: http://www.lzwbcyzjlb.com/comment/html/?839.html

 • dodano: 05 września 2014 11:06

  może doprecyzuję... jeżeli mówimy "jestem na mieście", to czy można powiedzieć "jadę na miasto" -> powiedzmy jako mieszkaniec obszaru granicznego miasta jadę do centrum/na rynek
  i tym bardziej czy można wtedy formę zamienić na "jadę na Warszawę", "jestem na Warszawie"

  autor scavenger

 • dodano: 05 września 2014 10:51

  a jak to jest jako mieszkaniec miasta mówię że "idę na miasto", "jadę do miasta" - jako wyrażenia że idę/jadę zazwyczaj do centrum/na rynek?

  autor scavenger

 • dodano: 15 sierpnia 2014 15:29

  Kapitalna strona!

  autor Arek

  blog: http://tinyurl.com/kstdcem

 • dodano: 31 stycznia 2014 15:46

  Faktycznie wielu ludzi ma ogromne problemy z poprawnym określeniem miejscowości. Moje miasto to Ełk. Ludzie mnie pytają czy jeżdzę do Ełka...:P

  autor Kamil

  blog: http://tylkodukan.pl/

 • dodano: 30 stycznia 2014 14:36

  Kochany panie profesorze, śledzę razem z babcią pana audycje w radio.
  Nasze pytanie brzmi:
  W RADIO CZY W RADIU?
  oraz KEBAB CZY KEBAP?
  Ponieważ mamy wątpliwości prosimy pana profesora o pomoc

  Dżiękukjemy serdecznie przesyłamy podzrowienia Babcia Krysia z wnuczką Wiką :-)

  autor wika.janowiak@onet.pl

 • dodano: 28 stycznia 2014 9:44

  Panie profesorze. Czy ignorant pochodzi od słowa ignorancja? Definicja słowa ignorant brzmi w internecie - nieuk, osoba nie mająca podstawowej wiedzy w danej dziedzinie. Czy aby na pewno definicja ta jest pełna?? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.

  autor Daniel

 • dodano: 28 stycznia 2014 1:23

  Dwa pytania odnośmie imion.
  Pierwsze krótkie i pozornie proste:
  Nie ma u nigdy nie było u nas tradycji nazywania syna imieniem ojca. Jednak w zachodnich kulturach jest to na porządku dziennym. Wygląda na to, że nasz język nie jest na to przygotowany. Jak odróżnić Johanna Straussa, kompozytora "Marszu Radeckiego" (czy może Radetzky'ego?) od jego syna, który napisał m. in. "Nad pięknym modrym Dunajem"? J. Strauss ojciec/ syn, pierwszy/ drugi, czy jednak senior/ junior? Do kompozytorów pozwolę sobie jeszcze wrócić.
  Drugie pytanie nurtuje mnie od dawna. A mianowicie, kiedy zachowujemy oryginalne imię, a kiedy używamy polskiego odpowiednika? Jako ścisłowiec z krwi i kości szukałem jakiegoś szablonu, wzoru, do którego pasowałyby znane mi przykłady. Jedyne co znalazłem, to to, że od pewnego czasu nie tłumaczymy imion. A kiedyś? Tak postaci historyczne jak i fikcyjne nazywaliśmy po swojemu. Była więc Joanna D'Arc, Wilhelm Tell, Zygfryd, Krzysztof Kolumb, królowie Jerzy, Ludwik, Henryk... można wymieniać w nieskończoność. Jerzemu Waszyngtonowi nawet nazwysko spolszczyliśmy! Ale zaraz... co w tym towarzystwie robi Ulrich von Jungingen? Cóż, może wyjątek potwierdzający regułę. Nadszedł XX wiek i wszystko zaczęło się zmieniać. Czyż to nie paradoks, że cesarz Austro-Węgier, Franciszek Józef miał syna Franza Ferdinanda i synową Zofię? Czytałem nawet teksty (chyba nawet Wołoszańskiego) gdzie wszędzie występuje Zofia, a w ostatnich słowach arcyksiążę jest cytowany jak zwraca się do swojej żony "Sofrel! Nie umieraj...".
  W niższych warstwach sytuacja jest jeszcze bardziej zagmatwana. Obok Nicoli Tesli i Alessandro Volty mamy Izaaka Newtona. W przypadku kompozytorów mamy Ryszarda Wagnera, Jana Bacha, Amadeusza Mozarta i Maurycego Ravela. W innych przypadkach imion używamy zamiennie jak w na przykład Franciszek/Ferenz Liszt czy Jakub/Jacques Offenbach, nigdy natomiast nie spotkałem się z formą "Antoni Vivaldi" czy "Józef Verdi".
  Panie profesorze, czy w tym szaleństwie jest metoda?

  autor Richuś

 • dodano: 28 stycznia 2014 1:11

  Link do odmian różnych miast, jest trudniej niż myślałem

  http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=subjectpages&mainSRV=jpolski&methid=177793667&page=subpage&article_id=322013&page_id=22155

  autor aaaa

  blog: aaaa

 • dodano: 28 stycznia 2014 0:56

  @Do obrażających Pana Jerzego Bralczyka: Skąd tu tyle zawistnych PseudoPolaków? Ktoś powinien moderować ten blog. Myślicie, że skoro jesteście anonimowi to nie do namierzenia? Zdziwicie się jak pewnego pięknego dnia włączycie komputer, a systemu już nie będzie, z waszą marną inteligencja to jest całkiem prawdopodobne. Narzekajcie i jęczcie dalej, że pracy nie ma, a z takim podejściem to wątpię, żeby ktoś was zatrudnił.

  autor aaaa

  blog: aaaa

 • dodano: 27 stycznia 2014 11:41

  Panie Profesorze! Nurtuje mnie słowo erystyka. Otóż na wikipedii termin ten jest tłumaczony jako sztuka prowadzenia sporów bez względu na prawdę materialną, w sposób nieuczciwy - wiki powołuje się tu na Schopenhauera. W słowniku języka polskiego, wydanym w Warszawie w 1988 r. definicja erystyki sprowadza się tylko do prowadzenia dyskusji: "sztuka prowadzenia sporów, dyskutowania, obalania argumentów przeciwnika i przekonywania się o słuszności własnych tez". Może problemem nie jest "erystyka" a "dyskusja"? Pozdrawiam, życzę dużo zdrowia.

  autor Czujni(c)k

 • dodano: 27 stycznia 2014 0:11

  Szanowny Panie Profesorze,
  moje pytanie dotyczy kwestii matematycznych. Otóż, większość moich Panów Profesorów Matematyki często mówi np. " Ta funkcja jest ciągła NA zbiorze (-10,10)", "Funkcja jest określona NA przedziale (-3,3)". Chodzi mi o ten przyimek "na", ponieważ wydaje mi się, że powinno być "Ta funkcja jest ciągłą W zbiorze (-10,10)" oraz "Funkcja jest określona W przedziale (-3,3)". Czy moje przemyślenia są słuszne, że powinno używać się w tych przypadkach przyimka"w" zamiast "na" ?

  Z wyrazami szacunku
  Matematyk

  autor Matematyk

 • dodano: 26 stycznia 2014 9:13

  Nich ten pan, jako specjalista od języka polskiego, zajmie się wyjaśnianiem rodakom, istoty i znaczenia rewolucji semantycznej, która towarzyszy wprowadzaniu rewolty seksualnej GENDER -SPOŁECZNO-KULTUROWA TOŻSAMOŚĆ PŁCI. Redefinicje i fałszowanie podstawowych pojęć egzystencjalnych służą do ogłupiania naszego umęczonego i zagubionego ludu, w celu uwierzenia neopogańskim, marksistowsko - leninowskim herezjom, oczywiści w wersji zmutowanej, w której główną siła destrukcji jest seksizm, perwersja, pornografia i inne dewiacje jaki chory ludzki mózg jest w stanie wymyślić. Wiedzmy, iż takimi herezjami są molestowane dzieci w niektórych przedszkolach i szkołach, przez tzw. genderystów, czyli najemników i figurantów, obcych obłąkanych ideologii, służących do wytrzebienia danej populacji.

  autor Ted51

 • dodano: 26 stycznia 2014 8:35

  Profesorze posłuchaj redaktork w tv co drugie słow e e e moja polonista cchoc wykształcenie mam techniczne powiedziałby idz i zrób kupe

  autor cage5

  blog: 1

 • dodano: 26 stycznia 2014 8:22

  mówcie "to okno" a nie mówcie "te okno"

  autor ola

  blog: eee

 • dodano: 26 stycznia 2014 8:15

  A co z miejscowością BIŁGORAJ. Według tego co pan mówi to powinno być że jadę do BIŁGORAJU.Niestety jest odwrotnie "jadę do BIŁGORAJA" przyjechałem z BIŁGORAJA,ale mieszkam w BIŁGORAJU. Przecież nikt nie powie że przyjechał z WARSZAWU, z GDAŃSKU, z LUBLINU. Więc jak to jest.

  autor max

 • dodano: 26 stycznia 2014 8:13

  zmienic jezyk na latwiejszy. dlaczego w swiecie dla k uzywa sie K, Q X, C i CH? Spedzamy w szkole miliony lat i dalej nie potrafimy pisac, bo ci co wymyslili jezyki maja swoja wlasna logike. W angielskim kiedys kazdy pisal jak chcial. Tiger albo Tyger kogo to wtedy? francuzi i anglicy maja milion roznych pisowni dla tej samego wypowiedzenia. U nas rz i u zamkniete to relikty glupty. po co to jest? w niemieckim der die dasy sluza jako detektor obcokrajowcow. dorosly nigdy sie nie nauczy tego perfekcyjnie i wielu niemcow tego nie potrafi. To wszystko jest nielogiczne. Po co wogule mamy jezykoznawcow? Po to by zaczepiac trolle internetowe za zla ortografie? Ulatwic jezyk prosze!

  autor bolko

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 11 lutego 2016

Licznik odwiedzin:  2 348 740  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29      

O moim bloogu

Jeśli mają państwo wątpliwości czy pytania dotyczące języka polskiego bądź uwagi związane z jego problematyką oraz pomysły na temat następnych odcinków, to serdecznie zapraszam do zgłaszania ich prze...

więcej...

Jeśli mają państwo wątpliwości czy pytania dotyczące języka polskiego bądź uwagi związane z jego problematyką oraz pomysły na temat następnych odcinków, to serdecznie zapraszam do zgłaszania ich przez dodawanie komentarzy na moim bloogu. Na najciekawsze odpowiem w następnych odsłonach mojego bloogu czyli tzw. przeze mnie WGAD-ach.

schowaj...

O mnie

Językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zbiera wydania "Pana Tadeusza" i stare podręczniki dobrego zachowania i mówienia. Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów. Oprócz językoznawstwa interesuje się... życiem.

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 2348740